Registr dlužníků SOLUS

SOLUS – Sdružení na Ochranu Leasingu a Ochranu Spotřebitelů – je sdružení nejrůznějších finančních institucí (tedy nejen bank, ale i nebankovních společností, nebo třeba také distributorů energií a jiných finančních subjektů), které spravuje řadu registrů dlužníků, a to za cílem prevence nepřiměřeného zadlužování spotřebitelů na jedné straně, jakož i ochrany věřitelů an straně druhé.

Do registrů dlužníků se mohou dostat jak fyzické osoby (registr FO), tak i právnícké (registr IČ). SOLUS ovšem spravuje také tzv. Pozitivní registr, který obsahuje také kladná hodnocení daného klienta. Díky němu se členům sdružení SOLUS otevírá komplexnější pohled na potenciálního dlužníka, což tomuto může podstatně pomoci k získání půjčky.

Rekordně nízké počty negativních registrů v SOLUSu

Dle serveru penize.cz bylo v měsíci březnu letošního roku vedeno rekordně nízké množství neplatičů, a to konkrétně 595 000 (= cca 6,7% dospělé české populace), což je nejnižší číslo v historii SOLUSU, tj. od roku 1999. Čeští dlužníci vedeni v SOLUSu tak dlužili po splatnosti cca 48 miliard, což je meziročně o 1,7 miliardy méně.Jak se můžu dostat do registru dlužníků? A jak zjistím, zda mám záznam?

Do negativních registrů SOLUS (FO, IČ) se může dlužník dostat, jestliže dluží minimálně 500 Kč a se splátkou se opozdil více jak 30 dní. Zjistit, zda je dlužník veden v některém z registrů SOLUS, je jednoduché: na webu společnosti SOLUS (solus.cz) si v sekci „Výpisy“ vyberte způsob, jakým si přejete výpis obdržet – buď skrze SMS kód, elektronický formulář nebo online výpis. Cena se pohybuje do 250 Kč v závislosti na typu výpisu. Kompletní ceník na solus.cz.

Jak na výmaz z registrů?

Údaje v negativních registrech (FO, IČ) se uchovávají po různou dobu po umoření dluhu (dluhy z úvěrů – další 3 roky, dluhy u mobilního operátora či distributora energií – 1 rok), a výmaz z nich není možný, leda že byste prokázali, že jste zde vedeni neprávem.

Naopak o výmaz vašich záznamů v pozitivním registru můžete zažádat (vedení v tomto registru je nepovinné), a to podáním písemným prohlášení. To musí obsahovat vaše osobní údaje, popř. také IČ firmy, pokud jste fyzická osoba podnikající, a váš podpis. Více info se dočtete na solus.cz

Brání vám negativní záznam v získání půjčky?

V takovém případě se můžete obrátit na takového poskytovatele, který své klienty v registrech neprověřuje – tj. půjčka bez registrů. Jednejte tak ovšem s maximální opatrností – vybírejte jen prověřené společnosti, s dobrými recenzemi, společnosti, se kterými má např. váš dobrý přítel jen dobré zkušenosti apod. Mějte na paměti, že poctivost půjčující instituce se pozná mim jiné i právě tím, že své budoucí klienty prověřuje. Naopak mnoho predátoských finančních společností „nahání“ své oběti snadným získáním půjčky, pokud máte negativní záznamy. Důvěryhodnost instituce si můžete ověřit zde (Seznamy regulovaných a registrovaných subjektů finančního trhu České národní banky) Více na apl.cz


Ovšem pozor! Zásadní věcí je nebrat si úvěry zbytečně, a co je ještě horší, nesplácet jeden úvěr dalším! Jestliže máte negativní záznamy v registrech, je to z nějakého důvodu – ukazuje to na fakt, že máte potíže se splácením. Buďte proto k sobě kritičtí, a pokud nelehko splácíte jednu půjčku, určitě si neberte další! Časem by vám mohla hrozit dluhová spirála či dokonce exekuce!
© 2013 Krátkodobé-Půjčky-před-Výplatou.cz, všechna práva vyhrazena.
Upozorňujeme, že prozovovatel stránek není poskytovatelem ani zprostředkovatelem úvěrů. Stránky mají informační charakter.