Co jsou to registry dlužníků a jak fungují „půjčky bez registru“?

Registry dlužníků mohou rozhodnout o tom, zda člověk získá půjčku nebo mu bude zamítnuta. Lze se do nich dostat velmi snadno, například při opožděné splátce nebo nezaplacené složence dodavateli energií. I pro lidi v registrech ale existuje řešení, jak si půjčit: využít mohou nebankovní produkt „půjčky bez registrů dlužníků“.

Jaký je smysl registrů dlužníků?

Do registrů dlužníků se zaznamenávají negativní i pozitivní záznamy o platební minulosti klientů bank a nebankovních společností a veškerých závazků žadatelů o půjčku. Úvěrové společnosti se z něj dozvědí, zda je bezpečné poskytnout žadateli půjčku a jestli nemá další neuhrazené závazky. Z registrů vyčtou, jak se klienti v minulých letech popasovali se svými půjčkami. Jestliže dlužník zvládal své úvěry splácet, má vysokou šanci, že obdrží od úvěrové společnosti solidní nabídku úvěru.



Jaké registry využívají úvěrové společnosti?

V České republice funguje několik registrů dlužníků, z nichž banky a nebankovní společnosti vyčtou všechny podstatné informace:

  • BRKI – Bankovní registr klientských informací – shromažďuje informace o klientech bank
  • NRKI – Nebankovní registr klientských informací – shromažďuje informace o klientech nebankovních společností
  • CRD – Centrální registr dlužníků – v současnosti je to největší národní informační systém
  • SOLUS – sdružuje úvěrové společnosti, mobilní operátory i energetické firmy

Fakta o půjčkách s nahlížením do registrů dlužníků

Registr dlužníků poskytuje informace o klientech bankám a nebankovním společnostem, které v nich kontrolují vaši úvěrovou historii při žádostech o půjčku. V registrech se evidují kromě úvěrů také aktivní kreditní karty a kontokorenty. Pokud někomu banka či nebankovní společnost neschválila úvěr, jako první by měl zkusit zrušit povolená přečerpání a uhradit současné půjčky.

I když se nějakým nedopatřením občan dostane do registrů dlužníků, nic není ztraceno. Úvěrové společnosti posuzují každého klienta individuálně a zkoumají závažnost jeho prohřešků. Šance na úvěr klesají, jestliže má žadatel o úvěr v registrech více negativních záznamů. Doporučuje se žádat o úvěr vždy u jedné banky, neboť každá další žádost je potenciálním závazkem a snižuje pravděpodobnost, že žadateli banka úvěr schválí.

Princip půjček bez nahlížení do registrů

V případě, že banka zamítla žádost o půjčku kvůli záznamům v registrech, mohou být krajním řešením nebankovní krátkodobé půjčky. Nebankovní společnosti u malých půjček nenahlížejí do registrů, ale pouze posuzují příjmovou a výdajovou stránku žadatele. Tyto půjčky tedy mohou využít i problémoví klienti, ale musejí počítat s vysokým poplatkem za každou půjčenou tisícikorunu.

Půjčky bez nahlížení do registrů jsou nenáročné na vyřízení a sjednávají se přes zpravidla internet. Klient vyplní nezbytné osobní údaje, nastaví si výši půjčky a dobu splatnosti do 30 dní a po odeslání žádosti vyčká na telefonát od operátora společnosti. V případě, že nezvládá půjčku splatit do doby splatnosti, může si ji za poplatek prodloužit.

Nebankovní společnosti nabízejí také střednědobé půjčky s rozložením splátek do několika měsíců až let. Jelikož se ale jedná o půjčky v řádech desetitisíců korun, požadují společnosti potvrzení o příjmech od zaměstnavatele nebo kopii daňového přiznání orazítkovanou finančním úřadem.










© 2013 Krátkodobé-Půjčky-před-Výplatou.cz, všechna práva vyhrazena.
Upozorňujeme, že prozovovatel stránek není poskytovatelem ani zprostředkovatelem úvěrů. Stránky mají informační charakter.